Examinând în şedinţa din 19 ianuarie 2026 cererea depusă de domnul Silviu Damaschin, redactor-șef al portalului Ro-Diaspora.com, prin care se solicită înscrierea portalului Ro-Diaspora.com în Registrul semnatarilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova,
constatând că redacția portalului Ro-Diaspora.com încalcă prevederile Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova, fapt constatat în decizia Consiliului de Experți și Experte nr. 03 din 23 decembrie 2025 „Cu privire la sesizarea Structurii Teritoriale de Asistență Socială Telenești împotriva portalului Ro-Diaspora.com”[1],
bazându-se pe prevederile Regulamentului de activitate a Consiliului de Presă[2] și ale Regulamentului privind Registrul semnatarilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova[3],
Consiliul de Experți și Experte, mandatat de Consiliul de Presă să examineze plângerile privind încălcarea prevederilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova, adoptă următoarea decizie:
1.Se respinge cererea de înscriere a portalului Ro-Diaspora.com în Registrul semnatarilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova.
Viorica Zaharia,
preşedinta Consiliului de Experți și Experte
mun. Chişinău, Republica Moldova
nr. 03 din 19 ianuarie 2026
Noutăți recente
JOI, 5 MARTIE 2026, VA AVEA LOC ȘEDINȚA CONSILIULUI DE EXPREȚI ȘI EXPERTE
citeste mai multJOI, 26 FEBRUARIE 2026, VA AVEA LOC ȘEDINȚA CONSILIULUI DE EXPREȚI ȘI EXPERTE
citeste mai multACTUALIZARE: MIERCURI, 18 FEBRUARIE 2026, VA AVEA LOC ȘEDINȚA CONSILIULUI DE EXPREȚI ȘI EXPERTE
citeste mai multSondaj
Poliția a publicat o secvență de 3,5 minute de la reconstituirea unui dublu omor, în care bănuitul povestește în detalii cum a comis crima. Multe instituții media au preluat ”filmul” integral.Au procedat corect sau au greșit?